28,235
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 7: | Line 7: | ||
! width="140" rowspan="1"| City | ! width="140" rowspan="1"| City | ||
! width="220" rowspan="1"| Venue | ! width="220" rowspan="1"| Venue | ||
! width="220" rowspan="1"| Support/Other Band(s) | |||
|- bgcolor="#DDDDDD" | |- bgcolor="#DDDDDD" | ||
|- | |- | ||
| Line 12: | Line 13: | ||
|align="center"|Vancouver, BC, CAN | |align="center"|Vancouver, BC, CAN | ||
|align="center"|Commodore Ballroom | |align="center"|Commodore Ballroom | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[April 27]], 2005 | |align="center"|[[April 27]], 2005 | ||
|align="center"|Seattle, WA | |align="center"|Seattle, WA | ||
|align="center"|Moore Theater | |align="center"|Moore Theater | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[April 29]], 2005 | |align="center"|[[April 29]], 2005 | ||
|align="center"|San Francisco, CA | |align="center"|San Francisco, CA | ||
|align="center"|Warfield Theater | |align="center"|Warfield Theater | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[April 30]], 2005 | |align="center"|[[April 30]], 2005 | ||
|align="center"|Indio, CA | |align="center"|Indio, CA | ||
|align="center"|Coachella | |align="center"|Coachella Festival | ||
|align="center"|Coldplay (Headliner on that day) | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 3]], 2005 | |align="center"|[[May 3]], 2005 | ||
|align="center"|Minneapolis, MN | |align="center"|Minneapolis, MN | ||
|align="center"|First Avenue | |align="center"|First Avenue | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 4]], 2005 | |align="center"|[[May 4]], 2005 | ||
|align="center"|Chicago, IL | |align="center"|Chicago, IL | ||
|align="center"|Aragon Ballroom | |align="center"|Aragon Ballroom | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 5]], 2005 | |align="center"|[[May 5]], 2005 | ||
|align="center"|Detroit, MI | |align="center"|Detroit, MI | ||
|align="center"|State Theater | |align="center"|State Theater | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 6]], 2005 | |align="center"|[[May 6]], 2005 | ||
|align="center"|Toronto, ON, CAN | |align="center"|Toronto, ON, CAN | ||
|align="center"|Kool Haus | |align="center"|Kool Haus | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 8]], 2005 | |align="center"|[[May 8]], 2005 | ||
|align="center"|Boston, MA | |align="center"|Boston, MA | ||
|align="center"|Avalon Ballroom | |align="center"|Avalon Ballroom | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 10]], 2005 | |align="center"|[[May 10]], 2005 | ||
|align="center"|Philadelphia, PA | |align="center"|Philadelphia, PA | ||
|align="center"|Electric Factory | |align="center"|Electric Factory | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 11]], 2005 | |align="center"|[[May 11]], 2005 | ||
|align="center"|New York, NY | |align="center"|New York, NY | ||
|align="center"|Roseland Ballroom | |align="center"|Roseland Ballroom | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 12]], 2005 | |align="center"|[[May 12]], 2005 | ||
|align="center"|New York, NY | |align="center"|New York, NY | ||
|align="center"|Roseland Ballroom | |align="center"|Roseland Ballroom | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[May 14]], 2005 | |align="center"|[[May 14]], 2005 | ||
|align="center"|Atlanta, GA | |align="center"|Atlanta, GA | ||
|align="center"|The Tabernacle | |align="center"|The Tabernacle | ||
|align="center"|Ringside | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Line 68: | Line 83: | ||
! width="140" rowspan="1"| City | ! width="140" rowspan="1"| City | ||
! width="220" rowspan="1"| Venue | ! width="220" rowspan="1"| Venue | ||
! width="220" rowspan="1"| Support/Other Band(s) | |||
|- bgcolor="#DDDDDD" | |- bgcolor="#DDDDDD" | ||
|- | |- | ||
| Line 74: | Line 90: | ||
|align="center"|Nürburgring, GE | |align="center"|Nürburgring, GE | ||
|align="center"|Rock am Ring Festival | |align="center"|Rock am Ring Festival | ||
|align="center"|R.E.M. (Headliner on that day) | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 4]], 2005 | |align="center"|[[June 4]], 2005 | ||
|align="center"|Nürnberg, GE | |align="center"|Nürnberg, GE | ||
|align="center"|Rock im Park Festival | |align="center"|Rock im Park Festival | ||
|align="center"|R.E.M. (Headliner on that day) | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 5]], 2005 | |align="center"|[[June 5]], 2005 | ||
|align="center"|Hamburg, GE | |align="center"|Hamburg, GE | ||
|align="center"|Grosse Freiheit | |align="center"|Grosse Freiheit | ||
|align="center"|The Subways | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 7]], 2005 | |align="center"|[[June 7]], 2005 | ||
|align="center"|Dublin, IR | |align="center"|Dublin, IR | ||
|align="center"|Vicar Street | |align="center"|Vicar Street | ||
|align="center"|The Subways | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 8]], 2005 | |align="center"|[[June 8]], 2005 | ||
|align="center"|Paris, FR | |align="center"|Paris, FR | ||
|align="center"|Olympia | |align="center"|Olympia | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 10]], 2005 | |align="center"|[[June 10]], 2005 | ||
|align="center"|Nickelsdorf, AU | |align="center"|Nickelsdorf, AU | ||
|align="center"|Nova Rock Festival | |align="center"|Nova Rock Festival | ||
|align="center"|Die Ärzte (Headliner on that day) | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 13]], 2005 | |align="center"|[[June 13]], 2005 | ||
|align="center"|Birmingham, UK | |align="center"|Birmingham, UK | ||
|align="center"|Birmingham Academy | |align="center"|Birmingham Academy | ||
|align="center"|The Subways | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 14]], 2005 | |align="center"|[[June 14]], 2005 | ||
|align="center"|London, UK | |align="center"|London, UK | ||
|align="center"|Brixton Academy | |align="center"|Brixton Academy | ||
|align="center"|Tegan and Sara | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 15]], 2005 | |align="center"|[[June 15]], 2005 | ||
|align="center"|London, UK | |align="center"|London, UK | ||
|align="center"|Brixton Academy | |align="center"|Brixton Academy | ||
|align="center"|Tegan and Sara | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[June 17]], 2005 | |align="center"|[[June 17]], 2005 | ||
|align="center"|Glasgow, UK | |align="center"|Glasgow, UK | ||
|align="center"|Carling Academy | |align="center"|Carling Academy | ||
|align="center"|The Subways | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Line 118: | Line 144: | ||
! width="140" rowspan="1"| City | ! width="140" rowspan="1"| City | ||
! width="220" rowspan="1"| Venue | ! width="220" rowspan="1"| Venue | ||
! width="220" rowspan="1"| Support/Other Band(s) | |||
|- bgcolor="#DDDDDD" | |- bgcolor="#DDDDDD" | ||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 2]], 2005 | |align="center"|[[July 2]], 2005 | ||
|align="center"|Las Vegas, NV | |align="center"|Las Vegas, NV | ||
|align="center"| | |align="center"|Vegas Rocks Festival | ||
|align="center"|Red Hot Chili Peppers | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 5]], 2005 | |align="center"|[[July 5]], 2005 | ||
|align="center"|Kansas City, KS | |align="center"|Kansas City, KS | ||
|align="center"| | |align="center"|96.5 Buzz Beach Ball | ||
|align="center"|Cake, Vendetta Red, Story Of The Year | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 7]], 2005 | |align="center"|[[July 7]], 2005 | ||
|align="center"|Milwaukee, WI | |align="center"|Milwaukee, WI | ||
|align="center"|Marcus Amphitheatre | |align="center"|Marcus Amphitheatre | ||
|align="center"|Pixies, The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 9]], 2005 | |align="center"|[[July 9]], 2005 | ||
|align="center"|Toronto, ON, CAN | |align="center"|Toronto, ON, CAN | ||
|align="center"|Molson Amphitheater | |align="center"|Molson Amphitheater | ||
|align="center"|Pixies, The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 10]], 2005 | |align="center"|[[July 10]], 2005 | ||
|align="center"|Montreal, PQ, CAN | |align="center"|Montreal, PQ, CAN | ||
|align="center"|The Stade Uniprix | |align="center"|The Stade Uniprix | ||
|align="center"|Pixies, The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 12]], 2005 | |align="center"|[[July 12]], 2005 | ||
|align="center"|Lewiston, ME | |align="center"|Lewiston, ME | ||
|align="center"|Central Maine Civic Center | |align="center"|Central Maine Civic Center | ||
|align="center"|The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 13]], 2005 | |align="center"|[[July 13]], 2005 | ||
|align="center"|Uniondale, NY | |align="center"|Uniondale, NY | ||
|align="center"|Nassau Coliseum | |align="center"|Nassau Coliseum | ||
|align="center"|Taking Back Sunday, The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 14]], 2005 | |align="center"|[[July 14]], 2005 | ||
|align="center"|Atlantic City, NJ | |align="center"|Atlantic City, NJ | ||
|align="center"|Borgata Event Center | |align="center"|Borgata Event Center | ||
|align="center"|The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 16]], 2005 | |align="center"|[[July 16]], 2005 | ||
|align="center"|Atlanta, GA | |align="center"|Atlanta, GA | ||
|align="center"| | |align="center"|99x Festival | ||
|align="center"|The Bravery | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 17]], 2005 | |align="center"|[[July 17]], 2005 | ||
|align="center"|Myrtle Beach, SC | |align="center"|Myrtle Beach, SC | ||
|align="center"|House of Blues | |align="center"|House of Blues | ||
|align="center"|The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 19]], 2005 | |align="center"|[[July 19]], 2005 | ||
|align="center"|Orlando, FL | |align="center"|Orlando, FL | ||
|align="center"|Hard Rock Live | |align="center"|Hard Rock Live | ||
|align="center"|The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 21]], 2005 | |align="center"|[[July 21]], 2005 | ||
|align="center"|Nashville, TN | |align="center"|Nashville, TN | ||
|align="center"|Nashville Municipal Auditorium | |align="center"|Nashville Municipal Auditorium | ||
|align="center"|Ben Folds, The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 22]], 2005 | |align="center"|[[July 22]], 2005 | ||
|align="center"|St. Louis, MO | |align="center"|St. Louis, MO | ||
|align="center"|Savvis Center | |align="center"|Savvis Center | ||
|align="center"|Ben Folds, The Fray | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[July 23]], 2005 | |align="center"|[[July 23]], 2005 | ||
|align="center"|Chicago, IL | |align="center"|Chicago, IL | ||
|align="center"|Lollapalooza Festival | |align="center"|Lollapalooza Festival | ||
|align="center"|Primus, Cake, Liz Phair, M83 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Line 183: | Line 224: | ||
! width="140" rowspan="1"| City | ! width="140" rowspan="1"| City | ||
! width="220" rowspan="1"| Venue | ! width="220" rowspan="1"| Venue | ||
! width="220" rowspan="1"| Support/Other Band(s) | |||
|- bgcolor="#DDDDDD" | |- bgcolor="#DDDDDD" | ||
|- | |- | ||
| Line 188: | Line 230: | ||
|align="center"|Osaka, JP | |align="center"|Osaka, JP | ||
|align="center"|Summersonic Music Festival | |align="center"|Summersonic Music Festival | ||
|align="center"|Oasis (Headliner) | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[August 14]], 2005 | |align="center"|[[August 14]], 2005 | ||
|align="center"|Tokyo, JP | |align="center"|Tokyo, JP | ||
|align="center"|Summersonic Music Festival | |align="center"|Summersonic Music Festival | ||
|align="center"|Oasis (Headliner) | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[August 15]], 2005 | |||
|align="center"|Tokyo, JP | |||
|align="center"|Zepp | |||
|align="center"|- | |||
|} | |} | ||
===Second European Leg=== | ===Second European Leg=== | ||
| Line 200: | Line 248: | ||
! width="140" rowspan="1"| City | ! width="140" rowspan="1"| City | ||
! width="220" rowspan="1"| Venue | ! width="220" rowspan="1"| Venue | ||
! width="220" rowspan="1"| Support/Other Band(s) | |||
|- bgcolor="#DDDDDD" | |- bgcolor="#DDDDDD" | ||
|- | |- | ||
| Line 205: | Line 254: | ||
|align="center"|Salzburg, AU | |align="center"|Salzburg, AU | ||
|align="center"|Frequency Festival | |align="center"|Frequency Festival | ||
|align="center"|Oasis (Headliner on that day) | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[August 19]], 2005 | |align="center"|[[August 19]], 2005 | ||
|align="center"|München, GE | |align="center"|München, GE | ||
|align="center"|Muffathalle | |align="center"|Muffathalle | ||
|align="center"|Conic | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[August 20]], 2005 | |align="center"|[[August 20]], 2005 | ||
|align="center"|Hohenfelden, GE | |align="center"|Hohenfelden, GE | ||
|align="center"|Highfield Festival | |align="center"|Highfield Festival | ||
|align="center"|Foo Fighters (Headliner on that day) | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[August 22]], 2005 | |align="center"|[[August 22]], 2005 | ||
|align="center"|London, UK | |align="center"|London, UK | ||
|align="center"|Hammersmith Apollo | |align="center"|Hammersmith Apollo | ||
|align="center"|The Kooks, Nine Black Alps | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[August 24]], 2005 | |align="center"|[[August 24]], 2005 | ||
|align="center"|Dublin, IR | |align="center"|Dublin, IR | ||
|align="center"|The Point | |align="center"|The Point | ||
|align="center"|Nine Black Alps | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[August 25]], 2005 | |align="center"|[[August 25]], 2005 | ||
|align="center"|Manchester, UK | |align="center"|Manchester, UK | ||
|align="center"|Academy | |align="center"|Academy | ||
|align="center"|Nine Black Alps | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[August 26]], 2005 | |align="center"|[[August 26]], 2005 | ||
|align="center"|Edinburgh, UK | |align="center"|Edinburgh, UK | ||
|align="center"|T in the Fringe Festival | |align="center"|T in the Fringe Festival | ||
|align="center"|Nine Black Alps | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Line 240: | Line 296: | ||
! width="140" rowspan="1"| City | ! width="140" rowspan="1"| City | ||
! width="220" rowspan="1"| Venue | ! width="220" rowspan="1"| Venue | ||
! width="220" rowspan="1"| Support/Other Band(s) | |||
|- bgcolor="#DDDDDD" | |- bgcolor="#DDDDDD" | ||
|- | |- | ||
| Line 245: | Line 302: | ||
|align="center"|San Bernardino, CA | |align="center"|San Bernardino, CA | ||
|align="center"|KROQ Inland Invasion | |align="center"|KROQ Inland Invasion | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[September 21]], 2005 | |align="center"|[[September 21]], 2005 | ||
|align="center"|Mexico City, ME | |align="center"|Mexico City, ME | ||
|align="center"|Palacio de los Deportes | |align="center"|Palacio de los Deportes | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[September 24]], 2005 | |align="center"|[[September 24]], 2005 | ||
|align="center"|Curitiba, BR | |align="center"|Curitiba, BR | ||
|align="center"|Curitiba Festival | |align="center"|Curitiba Festival | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[October 29]], 2005 | |align="center"|[[October 29]], 2005 | ||
|align="center"|Fresno, CA | |align="center"|Fresno, CA | ||
|align="center"|Selland Arena | |align="center"|Selland Arena | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[October 30]], 2005 | |align="center"|[[October 30]], 2005 | ||
|align="center"|Las Vegas, NV | |align="center"|Las Vegas, NV | ||
|align="center"|Hard Rock Live | |align="center"|Hard Rock Live | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Line 270: | Line 332: | ||
! width="140" rowspan="1"| City | ! width="140" rowspan="1"| City | ||
! width="220" rowspan="1"| Venue | ! width="220" rowspan="1"| Venue | ||
! width="220" rowspan="1"| Support/Other Band(s) | |||
|- bgcolor="#DDDDDD" | |- bgcolor="#DDDDDD" | ||
|- | |- | ||
| Line 275: | Line 338: | ||
|align="center"|Osaka, JP | |align="center"|Osaka, JP | ||
|align="center"|Zepp | |align="center"|Zepp | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[December 16]], 2005 | |align="center"|[[December 16]], 2005 | ||
|align="center"|Osaka, JP | |align="center"|Osaka, JP | ||
|align="center"|Zepp | |align="center"|Zepp | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[December 17]], 2005 | |align="center"|[[December 17]], 2005 | ||
|align="center"|Fukuoka, JP | |align="center"|Fukuoka, JP | ||
|align="center"|Zepp | |align="center"|Zepp | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[December 19]], 2005 | |align="center"|[[December 19]], 2005 | ||
|align="center"|Nagoya, JP | |align="center"|Nagoya, JP | ||
|align="center"|Zepp | |align="center"|Zepp | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[December 20]], 2005 | |align="center"|[[December 20]], 2005 | ||
|align="center"|Tokyo, JP | |align="center"|Tokyo, JP | ||
|align="center"|Studio Coast | |align="center"|Studio Coast | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[December 21]], 2005 | |align="center"|[[December 21]], 2005 | ||
|align="center"|Tokyo, JP | |align="center"|Tokyo, JP | ||
|align="center"|Studio Coast | |align="center"|Studio Coast | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|align="center"|[[December 22]], 2005 | |align="center"|[[December 22]], 2005 | ||
|align="center"|Tokyo, JP | |align="center"|Tokyo, JP | ||
|align="center"|Studio Coast | |align="center"|Studio Coast | ||
|align="center"|- | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||